Adriana i Joaquim

21 grudnia 2014 r. gościliśmy w naszej parafii Adrianę i Joaquima, młode małżeństwo z Argentyny, które postanowiło podjąć dwuletnią służbę misyjną w Santiago de Chile. Postanowiliśmy na te dwa lata podjąć „adopcję na odległość” i wspomagać ich duchowo i materialnie.

Adriana i Joaquim (czyli Joachim) poznali się podczas Europejskiego Spotkania Młodych w Poznaniu w 2010 r., zakochali się w sobie i w 2013 roku wzięli ślub. Joaquim pochodzi z Francji, choć jego ojciec jest Brazylijczykiem, natomiast Adri jest Argentynką. Z początkiem marca 2015 r. rozpoczęli dwuletni wolontariat misyjny w Santiago de Chile. Wyjechali do Chile pod opieką stowarzyszenia „Misericordia”, katolickiego dzieła utworzonego w Ameryce Łacińskiej w 2013 roku, w odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka, aby czynić świat „bardziej sprawiedliwym i mniej zimnym”. Jako wolontariusze „Misericordii” dzielą życie z najbiedniejszymi, służąc najbardziej potrzebującym w ramach różnych projektów społecznych w biednej dzielnicy na północnych przedmieściach miasta.

Oboje wiele myśleli na temat tego wyzwania. Jednak wcześniejsze doświadczenia w wolontariacie misyjnym i w Taizé, które ich uformowały, odcisnęły się na ich życiu i nauczyły dzielenia się sobą z innymi, sprawiły, że podjęli decyzję, by dzielić się tym, co sami otrzymali. Postanowili swój czas i umiejętności poświęcić dla tych, którzy – jak mówią – mieli w życiu dużo mniej szczęścia niż oni sami. Przez zaangażowanie i życie między najbiedniejszymi chcą być skutecznym wsparciem dla tych, którym czasem brakuje nadziei.

Dzieło „Misericordia” powstało w lutym 2013, na prośbę arcybiskupa Santiago de Chile, w samym sercu dzielnicy Pincoya, naznaczonej przemocą i handlem narkotykami. Znajduje się tam „Casa Misericordia” – dom, gdzie prowadzone są różne działania o charakterze edukacyjnym (opieka nad uczniami, korepetycje, lekcje muzyki, itp) i zdrowotnym (przychodnia, apteka, itp ). Przez swoje działania „Misericordia” chce promować integralny rozwój człowieka w samym środku dzielnic biedy i wspierać lokalny Kościół w jego misji głoszenia Ewangelii.

Adriana i Joaquim na początku na okres dwóch lata przyjęli służbę najbiedniejszym jako swoją codzienność. Ich pobyt w Chile przedłużył się jednak o rok, ale był to też rok ważnych decyzji. Postanowili bowiem – podobnie jak znani nam Rena i Romain, założyciele wspólnoty „Misericordia” – dedykować swoje życie ewangelizacji i służbie najuboższym. 10 marca 2018 roku przenieśli się do Argentyny, do Buenos Aires, by tam – w trudnej i niebezpiecznej dzielnicy – założyć nowy ośrodek fundacji „Misericordia”. Oczekują wsparcia i modlitwy. Najważniejszy sposób na wsparcie ich projektu to, jak podkreślają, właśnie nasza modlitwa.