Aktualności, ZOBACZ - PRZECZYTAJ - POWIEDZ INNYM

Zmiany w dekanacie przeźmierowskim

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, utworzył kolejny – czterdziesty trzeci – dekanat w Archidiecezji Poznańskiej: Dekanat Komornicki.

„Mając na uwadze usprawnienie pracy duszpasterskiej w związku z powstawaniem nowych parafii, niniejszym, po zasięgnięciu zdania zainteresowanych księży dziekanów, ustanawiam z dniem 1 lutego 2018 roku – w roku Jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego – nowy dekanat komornicki i zmieniam granice wymienionych niżej dekanatów” – czytamy w dekrecie metropolity poznańskiego. 

Zmiany terytorialne dotknęły aż siedmiu dekanatów: Poznań-Łazarz, bukowskiego, lubońskiego, przeźmierowskiego, stęszewskiego, szamotulskiego i śremskiego.

Dziekanem dekanatu komornickiego został ks. Karol Górawski, proboszcz parafii w Dąbrówce, dotychczasowy dziekan przeźmierowski. Natomiast dziekanem przeźmierowskim abp Gądecki mianował ks. Dariusza Madejczyka z Lusowa. 

Do dekanatu przeźmierowskiego po zmianach należą:

  1. Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Baranowie
  2. Parafia pw. św. Stanisława Biskupa w Ceradzu Kościelnym
  3. Parafia pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie
  4. Parafia pw. św. Rity w Lusówku
  5. Parafia pw. św. Michała Archanioła i Wniebowzięcia NMP w Poznaniu – Kiekrzu
  6. Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Przeźmierowie
  7. Parafia pw. Chrystusa Króla w Rokietnicy
  8. Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sobocie
  9. Parafia pw. Wszystkich Świętych Tarnowie Podgórnym

Z tym samym dniem, 1 lutego 2018 r., ks. arcybiskup włączył do parafii w Lusowie część Batorowa, należącą dotychczas do parafii w Skórzewie.

DEKRET
Zmiana granic parafii pw. św. Marcina i św. Wincentego M. w Skórzewie
i parafii pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie

Księża Proboszczowie parafii pw. św. Marcina i św. Wincentego M. w Skórzewie i parafii pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie, kierując się troską o duchowe dobro wiernych, zwrócili się z prośbą o zmianę granicy pomiędzy ich wspólnotami. Uznając przedłożone racje i działając w oparciu o kan. 515 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego wyłączam część miejscowości Batorowo z ulicami: Batorowska, Stefana Batorego numery nieparzyste 55A-71 i numery parzyste 88-122D, Widok i Nad Stawem z parafii pw. św. Marcina i św. Wincentego M. w Skórzewie i przyłączam ją z powyższymi ulicami do parafii pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie, czyli od tego czasu cała miejscowość Batorowo będzie należała do parafii w Lusowie.

Postanowienie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2018 roku.

Duszpasterzom oraz wiernym obydwu parafii z serca błogosławię

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański