ZOBACZ - PRZECZYTAJ - POWIEDZ INNYM

WIECZERNIK – spotkanie ze Słowem Bożym

W czasie pobytu w Chile, we wspólnocie „Misericordia”, miałem okazję uczestniczyć w spotkaniu jednego z małych kręgów biblijnych, które funkcjonują tam pod nazwą „Wieczernik”.

W parafii działa już już jeden Wieczernik.
Czekamy na kolejne.

„Wieczernik” to średnio ok. 8 osób (małżeństwa i osoby samotne), które spotykają się w domach, by razem czytać słowo Boże i dzielić się nim ze sobą. W Santiago de Chile łączyło się to z kolacją, ale może być przy kawie i herbatnikach. Myślę, że moglibyśmy stworzyć w naszej parafii takich kilka grup „Wieczernika”, które mogłyby łączyć kilka zaprzyjaźnionych osób, małżeństwa lub kilka osób z wioski czy sąsiedztwa. Może to być również grupa kilku pań lub panów. Najważniejsze jest pragnienie spotkania ze słowem Bożym.

Wielu nie ma może doświadczenia takiego dzielenia się słowem Bożym, ale zanim wystartowałyby pierwsze „Wieczerniki”, udzieliłbym kilu wskazówek, a potem stopniowo odwiedzał poszczególne grupy wieczernikowe. Spotkania mogłyby być co tydzień lub dwa, zależnie do możliwości i chęci uczestników.

Temat „Wieczernika” był jednym z podjętych ostatnio podczas Rady Duszpasterskiej
i spotkał się z pozytywnym przyjęciem. Myślę, że warto spróbować skorzystać z tej inspiracji, którą daje nam misyjna wspólnota z Chile.

Kard. Konrad Krajewski powiedział, że papież Franciszek zwrócił mu kiedyś uwagę: „Nie czytaj książek o słowie Bożym. Czytaj słowo Boże!” i dodał, że kiedy ma jakiś trudny problem do rozwiązania, właśnie w Piśmie Świętym szuka odpowiedzi. Pyta, co w takiej sytuacji zrobiłby Jezus. Taki jest też sens „Wieczernika” – z pomocą Ewangelii uczyć się myśleć jak Jezus.

Zainteresowanych udziałem w grupach „Wieczernika” proszę o kontakt w zakrystii lub drogą mailową: proboszcz@lusowo.pl.                      

ks. prob. Dariusz