Lusowskie Spotkania Muzyczne

„Lusowskie Spotkania Muzyczne” odbywają się od maja do października w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 13.00.

Cykl „Lusowskie Poranki Muzyczne”, realizowany pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury „Sezam”  w Tarnowie Podgórnym, w swoim zamyśle stanowić miał propozycję dla odbiorców kultury o nieco bardziej wysublimowanych gustach muzycznych i dowodzić, że muzyka przyjemna i wartościowa niekoniecznie musi być lekka i łatwa.

Naturalnym miejscem realizacji tej idei stał się kościół parafialny w Lusowie. Przede wszystkim dlatego, że jako jedyna świątynia w gminie Tarnowo Podgórne dysponuje tradycyjnymi piszczałkowymi a nie elektrycznymi organami. Jest to instrument na tyle rozbudowany, że pozwala nie tylko na akompaniowanie śpiewom liturgicznym, ale także, w pewnym zakresie, na realizację klasycznej literatury organowej. Powód drugi to wnętrze świątyni – piękne, wystarczająco obszerne i akustyczne, by pełnić także rolę sali koncertowej. Powód trzeci jest bodaj najważniejszy – to otwartość i przyjazne usposobienie jej ówczesnego gospodarza, ks. kan. Ignacego Karge, otwartego a priori na wszelkie, nawet te dość odległe od chorału gregoriańskiego muzyczne propozycje.

„Lusowskie Spotkania Muzyczne” szczycą się licznym i ciągle powiększającym się gronem słuchaczy, a zasięg imprezy dawno już przekroczył granice gminy Tarnowo Podgórne, będąc interesującą ofertą także dla poznańskich melomanów.